יצרנו הלכה חדשה – האופציות יחולקו במועד המימוש

אנו שמחים מאוד לבשר לכם, כי בתיק בו מטפל משרדנו בשיתוף עם עו"ד שמואל מורן מאז ינואר 2014, ניתנה לפני מספר ימים החלטה של בית המשפט העליון, אשר כוננה הלכה חדשה בתחום דיני המשפחה בישראל.

כב' השופט מני מזוז מבית המשפט העליון, דחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי ולמעשה אישרר את ההכרעות הקודמות שהתקבלו הן בבית המשפט לענייני משפחה והן בבית המשפט המחוזי, שקבעו לראשונה ובאופן תקדימי, כי אופציות שהתקבלו אצל מי בני הזוג במהלך חיי הנישואין, ונקבעו כחלק מהרכוש המשותף,יחולקו בהתאם לשווין במועד המימוש ולא בהתאם לשווי במועד הפרידה (מועד הקרע).

מדובר בבני זוג, אשר נישאו בשנת 2001 וחיו יחדיו עד שנת 2012. במהלך חיי הנישואים, קיבל הבעל אופציות ממקום עבודתו דאז – חברת הייטק בה כיהן כשותף מייסד ולקח חלק בכל שלבתי הקמתה והתפתחותה.

במסגרת הליכי הגירושין עתרה האישה לקבל מחצית מאותן אופציות שקיבל הבעל. בין הצדדים לא הייתה מחלוקת כי מדובר באופציות משותפות, אלא רק על האופן בו יבוצע האיזון בהן. הבעל טען כי יש לבצע את האיזון על פי שווין של האופציות במועד בו נפרדו הצדדים (מועד הקרע). מנגד, האשה שכאמור יוצגה על ידי משרדנו בשיתוף עם עו"ד שמואל מורן, טענה שהיות והאופציות נצברו במהלך החיים המשותפים, ואין מחלוקת על היותן משותפות לצדדים, יש מקום, מכוח עקרונות "הצדק, ההגינות והשוויון", לאפשר לה להיות שותפה להמשך "החלום" המשותף וליהנות מהפירות, קרי לקבל את חלקה בעת מועד המימוש של האופציות, במיוחד כאשר זרעי אותו "חלום", נשתלו במהלך החיים המשותפים.

חשוב לציין, כי מבחינת האשה, הפיתרון המועדף היה לקבל את חלקה באופציות בעין, קרי שחלק מהאופציות יועברו לבעלותה, אך בשל מגבלות החברה וכתבי האופציות, הדבר לא התאפשר.

בחודש יוני 2017, ניתן פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון (תמ"ש 10339-03-12 כב' השופט נחשון פישר), אשר הכריע לטובת האשה וקבע כי יש למנוע פגיעה כלכלית בה. חלוקת האופציות על פי שווין במועד הפירוד, כפי שביקש הבעל היה גורם לפגיעה כאמור. בית המשפט סקר את הפסיקה בעניין זה, וקבע, כי לאור עקרונות העל של דיני המשפחה, יש מקום לחרוג מהעיקרון שקובע כי בעת פירוד יש מקום לבצע הפרדה כלכלית מוחלטת בין הצדדים.

בית המשפט קבע עוד, כי כאשר על הפרק עומדת לצדדים הזדמנות לקבל סכומי כסף משני חיים, כתוצאה ממימוש האופציות, יש מקום לאפשר לשניהם ליהנות מפירות האופציות, על אף שבפועל הן מוחזקות על ידי הבעל בלבד.

הבעל ערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי מרכז. ביום 13.9.18, בפסק דין ארוך ומנומק של השופטים כב' השופטת מ.ברנט, כב' השופט צ.ויצמן וכב' השופטת ח.קיציס (עמ"ש 19796-09-17), נדחה הערעור, תוך שבית המשפט מאמץ את מסקנותיו של בית המשפט לענייני משפחה, ואת הקביעה לפיה יש להותיר את מועד חלוקת האופציות, על פי שווין במועד המימוש העתידי ולא במועד הקרע.

בית המשפט המחוזי, סקר הן את הקביעות של בית המשפט לענייני משפחה והן את הוראות החוק והפסיקה הרלוונטיים וקבע באופן ברור, כי הפיתרון הראוי, הנכון והצודק ביותר הוא, דחיית מועד חלוקת שווי האופציות למועד מימושן בפועל, תוך קביעת מסמרות מהותיות בעניין זה.

הבעל לא אמר נואש ובחודש אוקטובר 2018 הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון (בע"מ 7482/18). כאמור, לפני מספר ימים, כב' השופט מזוז, לאחר שעיין בפסקי הדין של הערכאות הקודמות וכן בתגובה לבקשת רשות הערעור שהוגשה על ידינו, החליט כי אין מקום לחרוג מהקביעות אודות אופן החלוקה של האופציות ודחה את בקשת רשות הערעור.

המשמעות המיידית היא, כי מיום 11.2.19 קמה הלכה חדשה בדיני המשפחה. מהיום אמרו – אופציות שצבר אחד מבני הזוג במהלך חיי הנישואים, יחולקו במועד המימוש שלהן!

ולא במועד שנקבע כקובע לצורך ההפרדה הרכושית בין הצדדים. באותו מועד, יוגדר היקף הרכוש המשותף הנתון לחלוקה, אך ככל ויהא צורך בכך, האיזון בפועל יעשה במועד מאוחר יותר, על מנת למונע חלוקה לא שוויונית של הרכוש ו/או קיפוח של מי מבני הזוג.

מדובר בהלכה מרחיקת לכת, שלמעשה משנה את האופן בו מתחלק רכוש משותף בעת גירושין, במיוחד כאשר בין הנכסים העומדים לפירוק, מצויות אופציות ו/או מניות ו/או נכסים אחרים ששווים עשוי להשתנות דרמטית בחלוף הזמן.

משרדנו שמח מאוד להיות שותף לכינון ההלכה החדשה, שבעיקרה עומד עיקרון השוויון והצדק, שהינו ערך שמשרדנו דוגל בו וחרט על דגלו כחלק מהשירות שאנו מעניקים ללקוחותינו.

פרטים נוספים על פסקי הדין, תוכלו לקרוא כאן:

אתר דה-מרקר

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *